Нашата цел
Основната цел на проект FreeSpiritArt е чрез сценичните и екранни изкуства да се насърчи междукултурното сътрудничество за по-добра интеграция на ромската етническа група и сближаването й с други общности и култури.
Проектът „Free Spirit Art цели подобряване на междукултурното сътрудничество чрез сценични и екранни изкуства“ предоставя възможност за разширяване на междукултурното сътрудничество чрез изкуството и културата.
Проектът се финансира от Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021, Програма PA 14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ с финансовия принос на Република Исландия, Княжество Лихтенщайн и Кралство Норвегия и национално съфинансиране. Изпълнява се в партньорство между Фондация „Пространства“ Фондация за изкуство и култура – град София с партньор Фондация „Не мигайте пред българското кино“ – гр. София.”
Творчески работилници
Населени
места
Деца, въвлечени в проекта
Сценични представления
Кино
прожекции
Основната цел на проект FreeSpiritArt е чрез сценичните и екранни изкуства да се насърчи междукултурното сътрудничество за по-добра интеграция на ромската етническа група и сближаването й с други общности и култури.
Пряката целева група са представители на различни малцинства / етнически групи с фокус върху роми - уязвими групи деца, ученици и младежи, предимно от отдалечени и труднодостъпни райони в страната, вкл. и такива в неравностойно положение, представители с различен социален статус.
Ще бъдат осъществени творчески работилници по сценични и приложни изкуства и кино уъркшоп. В дейностите се включат професионалисти и любители в съответните направления, както и представители на ромската етническа група. Добавена стойност носят и обучените кадри за работа с ромската етническа група.
Дейностите по проекта се реализират на територията на малки населени места (предимно села), в райони с висока концентрация на ромската етническа група (с. Орешене, гр. Ябланица; с. Селановци, с. Склаве, с. Христо Даново, гр. Карлово, град Кричим).
Основната цел е чрез различните изразни средства на сценичните изкуства да се подобрят социалните взаимоотношения, кративността, способността за фокусиране, като се обогати културата на децата …
Очаква се младежите да придобият базови умения за изграждане на визуални концепции и създаване на видео материали, като разширят и обогатят културния си хоризонт.
След завършване на творческите инициативи по създаване на собствени културни продукти се предвиждат безплатни сценични събития и кино турне - FreeSpiritArtFest.
Организира се Обучителен Семинар за обмен на културен опит и знания за членовете на екипите, които ще работят по проекта.
Ще бъде извършено и детайлно социологическо проучване с цел измерване на ефективността от проведените инициативи.
Запознайте се с хората зад проекта FreeSpiritArt
Мануела Саркисян е родена и израснала във Варна.
Завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2008 г. със специалност актьорство за куклен театър. Почти веднага след завършването ѝ започва нейната по-активна артистична дейност в полето на свободния театър и в сферата на неформалното образование за деца и възрастни в областта на сценичните изкуства.
Участва в (съ)авторски представления, създадени на принципа на колаборативното творчество и в уъркшопи в страната и чужбина за куклен, импровизационен и уличен театър, съвременен танц и пърформанс.
Силно вярва в способността на изкуството да изгражда мостове – между различни хора, теми и светове.
Ренета Иванова е съорганизатор и съосновател на "Джобен фестивал"
Oт 10 г. Работи като актриса на свободна практика с интерес към плейбек
театър, сетивен лабиринт, театър с маски. Съосновател на плейбек група
„ЗаЕдно“. Води тематични ателиета за деца. Автор и водеща в ателиета за
деца и възрастни, които се казват “Аз рисувам като …”.
Завършила асистентско ниво по психодрама през 2004 г. и бакалавър
„Актьорско майсторство“ в Нов Български Университет.
Преминала през обучение по Сугестопедия за преподаватели през 2021 г.
Светослав Николов завършва театрален департамент на Нов български университет специалност „Актьорско майсторство и режисура за съвременни и алтернативни театрални форми“.
Работи и като режисьор. Освен като режисьор и актьор Светослав Николов навлиза и в почти всички сфери на театралното изкуство:
– „Импулс“ България част от проекта на част от проекта на Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards „Tracing Roads Across“ – работи като сътрудник в организационния екип.
– Сътрудник по рекламата и разгласата на УТ „Театър на голия охлюв“ към НБУ.
изработване на субтитри за чуждестранните спектакли за МТФ „Варненско лято (театрален фестивал)“.
– Осветление и звук за участията на театър „Кредо“ по фестивали в страната и чужбина.
Част е от управителния съвет на Ателие Пластелин
Василия Дребова – актриса, с над 8 годишен опит в сферата на документалния театър в Студио за документален театър VOX POPULI.
Василия Дребова е наскоро направила дебюта си като автор, режисьор и хореограф на документалното представление Common People. Активно се занимава и със съвременен танц и пърформанс и театрални проекти в гранични жанрове. Част от екипа на Лятна театрална академия за деца в риск, с. Широка лъка в периода 2010 – 2016г.
Ина Гергинова е хореограф, танцьор, актриса, преподавател.
Вълнува се от интердисциплинарните и експериментални формати. Ина е основател на Танцова компания Музотанц, чийто фокус е социалната ангажираност в изкуството. Основно изразно средство в работата й като хореограф е съвременният танц.
В последните си две авторски представления (“Пласт-тония” и “РазЛичности”) тя развива и интереса си към употребата на танцова драматургия, мащабна сценография и т.нар. кино подходи в театъра.
Ина се занимава още с playback театър и voice over.
През 2022 г. режисира и първия си късометражен танцов филм “Inner Room”.
Ина Гергинова завършва НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”, специалност: Танцов театър, през 2013-та година. Оттогава насам работи с множество български и чуждестранни хореографи, участник е в уъркшопи на преподаватели от цял свят, сред които: David Zambrano, Francisco Cordova, Rob Hayden, Marion Sparber, Alan Fuentes-Guerra, Fighting Monkey и др. Участва още в престижни форуми и фестивали, като през 2022-ра година е стипендиант на най-големия международен танцов фестивал ImPulsTanz, в обучителна програма за хореографи – ATLAS.
Създава и планира да развива платформите “Muzotanz: Live” (серии от импровизирани танцови представления с музика на живо) и “M.U.T.E” (лаборатории за експериментално сътворчество между артисти от различни сфери). През 2022-ра Ина създава и интерактивния танцов формат Danceperimental.
Ина се занимава с playback театър от 10 години (като актриса и диригент). Тя е съосновател на Сдружение Storycatchers.
Магистърската й степен “Артистични психо-социални практики и психодрама” обогатява творческата й визия, познанията й за групова динамика и ръководене на процес, и я подтиква да се развива в още едно направление, а именно психо-социалната работа в изкуството, във връзка с което – тя създава и води различни семинари – както за артисти, така и за любители и хора с интерес в областта на театъра и танца.
Ина се вдъхновява и мотивира от убеждението, че изкуството е За хората, то трябва да е достъпно и “говори” за онези неща, за които обикновено се мълчи.
Александър Евтимов-Шаманчето е музикант, композитор, актьор, playback практик и терапевт.
Учи в магистърската програма „Артистични психосоциални практики и психодрама” в НБУ, България. Има 20 години опит като арт терапевт и 10 години обучение по психодрама.
Александър консултира и ръководи множество екипи и проекти. Работи с учители и супервизира на екипа на Първото демократично училище в София.
Шаманчето е част от групите Попара, Triple A и Strawberry Finns, и е един от двигателите на независимата сцена в София. Автор е на музиката на 11 съвременни танцови и театрални представления. Основател е на BigBanda – независима музикална общност и Soundscapers – компания за музика и звуков дизайн, и съосновател на Танцова компания Muzotanz и Сдружение Storycatchers. Той има 14 години опит в Playback театъра и е бил част от четири playback театрални компании.
Александър вярва, че изкуството е мощен инструмент за социална промяна.
Елена Каменарова - 44г, художник, музикант, дизайнер, инструктор по традиционни танци, управител на Фондация „ЛЕБ И ВИНО“ с мисия за реставрацията на традиционните изкуства от района на Средното Пострумие.
Възпитаник на Национална Художествена Академия, продължава своя творчески път като художник на свободна практика (смесена графична техника, живопис в акрилна и акварелна техника), ръчно рисуван дизайн за коприна, преподавател по класическа рисунка в „Школа по изкуства и естетическо възпитание“ (гр. Сандански), която създава през 2013 съвместно със съпруга си Яне Каменаров, както и в Център за подкрепа за личностно развитие-Сандански.
Свири на тарамбука в традиционна техника, вокали (двугласно пеене) и изработка на традиционни костюми за Формация „Леб и вино“, основана официално през 2005, но с музикално начало на дуета в далечната 2000г. Изчезващата музика от мелнишкия район привлича вниманието на Елена и Яне Каменарови, като в продължение на близо 25 години успяват да издирват добри примери, проучват нематериалното културно наследство и демонстрират практически на специализирани форуми, семинари и конференции. Традиционните танци са неизменна част от творческия път на Елена Каменарова, като през 2008 е създаден Клуб „Леб и вино“, презентиращ изцяло автентични танци само от района на поречието на р. Струма и гр. Мелник в оригинален вид.
Визуалните търсения се основават на класическата естетика, често повод за статии и медийни изяви. В полезрението на артиста влизат местните културно антропологични процеси, изказът им в изкуството, развитието на променливите величини във вкуса и изразността.
Организатор на събития с концептуален характер, третиращи проблематиката на празничната култура и взаимоотношения, визуалното и звуково наследство.
Яне каменаров - 45г, свири на автентична тамбура, кемене, двоянка, кавал, стара гайда, сворче, електрическа китара, иконограф и художник, изработва и реставрира стари музикални инструменти.
Светът, в който живеем, е свят, в който ние човеците гледаме и слушаме, свят на нашите възприятия. За мен-свят на музиката и визуалното.
От ранна детска възраст се увличам по тези два феномена, а като ученик се впуснах в любителски занимания и с двете. Музиката ме привлече едновременно в две направления-традиционната музика по предание, а модерната твърда музика като оказваща влияние на младежта за свободомислие и бунтарска будна себеизразност. В първото се събират песни и разкази от миналото, историята на района и предците, традиционните ценности. При второто се пишат авторски текстове и мелодии, създаваха метъл групи и среда за творчество в жанра. Традиционните инструменти са отношението към корените, живот на село и връзка с възрастни хора. След време тези мои интереси рефлектираха по-дълбоко и професионално във Формация „Леб и вино“, която беше създадена съвместно с моята съпруга Елена Каменарова. Професионалното ми развитие там включва изработка на инструменти, участия в страната и на международни форуми, семинари, мастър класове, отличия и признания. Заниманията ми с традиционна източноцърковна музика ми помага да изследвам хармониите и скалите.
Рисуването е паралелният свят от реалността ми, свеж, силен и значим, колкото музиката. След посещения на частни школи по класическа рисунка и изобразително изкуство, прилагам знания и умения, за да достигна до изложби , както и до професионални занимания с иконопис, изработка на живописна украса на иконостаси, задълбочено изследване на старинни техники и технологии на позлатяване и моделиране на формата.
Практическите ми умения преподавам и като асистент в школи, клубове, детски градини, училищна извънкласна и алтернативни дейности-Клуб „Леб и вино“ (танци и традиционна култура), „Школа по изкуства и естетическо възпитание“.
Всичко това, събрано концептуално и общо в едно, е важен елемент от облагородяването на обществото ни. Вярвам в смисъла, че чрез образованието, умението и практикуването на гореизброените класически и самобитни изкуства се подобрява социалната среда към добро общество и живот в бъдеще.
Здравка Кантарева e сценограф и водещ на ателиета за деца по приложни изкуства, кукли и архитектура.
През годините се реализира професионално в множество независими артистични проекти и развива свой, индивидуален, творчески подход в създаването на кукли, костюми, пространствена и сценична среда. В периода 2008-2010 г. е костюмограф в международната театрална компания “Caravаn Stage Company”. Визуален артист, автор на интерактивни инсталации за изложби и фестивали за съвременно изкуство.
Част от артистичната трупа „Приключения с кораб“ с която реализира кукли и сценография за пътуващи куклени-музикално представления: „Роден под щастлива звезда“, София
Наталия Цекова е ромка, актриса.
Завършила е специалност “Актьорско майсторство“ за драматичен театър в класа на проф. Здравко Митков, а след това магистратура “Публична реч“, отново там. Има няколко моноспектакъла в тандем със Здрава Каменова, последният е “Вкусът на живота“. Снима се активно в кино и телевизионни продукции. Чрез срещи, беседи и изкуство, работи в посока да променя нагласата към ромите.
Маргарита Петрова e актриса с дългогодишен опит. Завършва професионалното си образование през 2008 в Театрален Департамент на НБУ, София.
Участва в различни театрални и социални проекти.
В периода 2002 – 2015 е в екипа на „Лятна Театрална Академия за деца в риск“ на Фондация „Ден Гри“ където развива своя индивидуален подход в работата с деца и младежи в неравностойно положение.
От 2006 г. е част от екипа на Театър на сетивата „Лабиринт театър“, София. След обучение по сетивен театър при Иуан Бриок, В периода 2008 –2014 година е в трупата на „Илкова театър“ където развива своя професионален опит в кукления театър. В репертоара си има редица авторски проекти от областта на съвременния театър, моноспектакли и множество участия на престижни форуми и фестивали в България и чужбина. Вълнува се от танц и участва в различни работилници по Буто танц, Контакт импровизация, Съвременни танцови форми. Между 2016г до днес работи в различни учебни заведения, като учител по театър. През 2019 година участва в постановка на традиционен театър Но, като преминава 10 дневно обучения в Осака, Японоя. Същата година с композитора и музикант Милена Великова и художника и сценограф Здравка Кантарева започват работа по трилогията „Приключения с кораб“ куклено музикални спектакли с музика на живо и творчески работилници. Инспирирани от творчеството на Туве Янсон, творците работят като Маргарита Петрова актриса, драматуг и автор на песните в спектаклите, Милена Великова композир и изпълнител на музиката, а Здравка Кантарева създава декора, куклите и творческите работилници. През 2021г Маргарита Петрова се сертифицира като треньор в Академия за развитие на интелекта „АМАКидс“ в няколко методики. Продължава да работи с деца и по различни театрални проекти. Развива заедно с колегите си Милена Великова и Здравка Кантарева проекта „Приключения с кораб“, като издават музикални албуми с детските песни, друг проект е 3D книжка с музика.
Ивайло Митев завършва театрален департамент на Нов български университет през 2006 г. със специалността „Сценография“.
По време и след обучението си трупа опит както по специалността, така и в проекти, посветени на работата с деца от уязвими групи, основният от които е “Изкуство за социална промяна”.
През 2010 г. се събира с още двама приятели и колеги и поставят началото на “Работилница ПУНКТ”, в която вдъхват нов живот на старите мебели.
От 2018 г. насам участва активно като технически асистент на куклено-интерактивната миниатюра “Приказна мисия с Чародея”, която обикаля страната и се среща с деца от по-малки и по-големи населени места.
Павел Таграджийски - един от първите шоколатиери в България, открива своята работилница през 2007г.
Успоредно с това развива своите интереси в сферата на образованието, философията, политологията и др.
От 2020г. изучава Неформално образование в СУ “Св. Климент Охридски” и участва като доброволец и стажант в различни образователни, театрални и арт проекти. Благодарение на тях и образованието си се насочва към творческите подходи в обучението като основа за развитие на личностни, граждански, социални и артистични компетенции както при децата, така и при възрастните.
Финансовият механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) предоставя средства, осигурени от Кралство Норвегия, Република Исландия и Княжество Лихтенщайн за намаляване на икономическите и социалните различия в Европа и засилване на двустранните отношения между страните-донори и страните-бенефициенти чрез финансиране на няколко приоритетни сектори, сред които са култура, гражданско общество, добро управление, фундаментални права и свободи.
През периода 2014-2021 г., Министерство на културата е Програмен оператор на средствата на култура чрез Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ с общ бюджет от 10 000 000 €. Програмата ще се реализира с участието на Програмен партньор от Страните донори – Съвет по изкуствата – Норвегия.
По Програмата ще се подкрепят проекти, които подобряват условията на представяне на колекции на музеи, галерии, библиотеки и читалища, както и такива, които документират културната история на социални, етнически и културни малцинства, и групи. Разширяване на достъпа до култура е също сред целите на програмата, като ще бъдат финансирани проекти, които създават ново културно съдържание чрез организирането на фестивали, представления, пътуващи постановки, изложби, културни маршрути и др.
Вижте повече на www.eeagrants.org / www.norwaygrants.org / https://www.eeagrants.bg/
Фондация ПРОСТРАНСТВА е създадена в началото на 2018 година от група независими артисти, работещи в сферите театър, танц, фотография и кино и визуални изкуства. Регистрирана е като организация в обществена полза в РЮЛНС с ЕИК 205000465. Фондацията се управлява от Съвет на Фондацията, който е върховен управителен орган и Изпълнителен директор. Мисия на Фондацията е утвърждаване на изкуството като важен фактор за позитивно развитие във всички сфери на социалния и културния живот на страната и осъществява дейности в тясно взаимодействие със сферите на образованието, науката и екологията. Организационния екип на Фондацията е с добър опит в управлението на разнородни по своето съдържание и мащаб проекти в областта на съвременните изкуства и прилагането им в образованието.